Gökyüzü

SIKÇA SORULAN SORULAR

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Nedir ?

Binanız yapılırken kullanılan malzemeler, ısı yalıtımı, çatı yalıtımı, ısıtma-soğutma ekipmanları verimi, pencerelerin yalıtımı, aydınlatma elemanlarının sayısı ve verimliliği gibi bilgileri topluyoruz.

 

Bu bilgilerle gerekli hesaplamaları yaparak binanıza A ve G sınıfları arasında bir EKB üretiyoruz ve ilgili idarelere onaylatıyoruz.

EKB NEDİR.jpg

EKB almak neden zorunlu ?

Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği 25. Madde gereği, ‘’Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır.’’

baumit-enerji-verimliligine-duvarlardan-

Eski binalar için enerji kimlik belgesi almak zorunlu mu?

Evet, eski binalara da enerji kimlik belgesi alınması zorunludur. Yeni binalarda asgari C sınıfı enerji kimlik belgesi şartı aranırken, eski binalarda C sınıfı altı enerji kimlik belgesi de alınabilir.

ead4cdb7e02de77c59bc5b331371b627.jpeg

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Almak Kimin Sorumluluğudur?

Apartman-bina yöneticileri, site yönetimi ve denetçileri, ilgili idari bina yöneticisi veya temsilcisi, işletme yetkilisi veya görevlisi enerji kimlik belgesi (ekb) alma sorumluluğunu taşır.

Building-Managment-Northern-Kentucky-Cin

Enerji kimlik belgesi alınmazsa ne olur?

Enerji kimlik belgesi olmayan binalarda alım, satım ve kiralama yapılamaz. 2011 yılından itibaren yapılan her yeni binaya enerji kimlik belgesi olmadan iskan verilmemektedir.

i.jpg

EKB alması zorunlu olmayan binalar hangileridir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşları, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı binaları, ibadet yeri olarak kullanılan binalar, yılın dört ayından az kullanılan binalar, koruma altındaki bina veya anıtlar, Adalet Bakanlığı'na ait ceza ve infaz kurumları, kullanım alanı 50 m2'nin altında kalan binalar, münferit olarak inşa edilen ve ısıtılıp soğutulmasına gerek duyulmayan depo, ahır gibi binalar, kullanım ömrü 2 yıldan az olan binalar, seralar, atölyeler ve imalathanelerin enerji kimlik belgesi alması gerekmez.

0x0-15-temmuzun-unutulmaz-kareleri-15316

Enerji kimlik belgesini kim hazırlar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetkilendirilmiş kuruluşumuzda mühendislerimiz tarafından hazırlanır.

portrait-contemporary-engineer-wearing-h

Enerji kimlik belgesinin fiyatı nedir?

Fiyatlandırma binanızdaki daire sayısı, kat sayısı, metrekare gibi bilgilere göre değişmektedir. Binanızın EKB fiyatını öğrenmek istiyorsanız arayıp bilgi alabilirsiniz.

hesap makinesi

EKB almak için gerekli evraklar nelerdir?

ESKİ BİNA İÇİN

1. Mimari Proje

2. Yapı Ruhsatı

YENİ BİNA İÇİN

1. Mimari Proje

2. Elektrik Projesi

3. Mekanik Proje

4. Isı Yalıtım Raporu

5. Yapı Ruhsatı

Projelerinizi belediyenizden temin edebilirsiniz.

dolzhnostnaya-instrukciya-inzhenera-proe

Ödemeyi ne zaman, nasıl yapacağım?

Enerji kimlik belgenizi teslim alıp, belgenizin sol altında bulunan belge numarasıyla bakanlığın sitesinden sorgulama yaptıktan sonra ödemenizi havale-eft yoluyla yapabilirsiniz.

gfhjklş.png

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Kaç Yıl Geçerlidir?

Belgeniz, düzenlendiği günden itibaren tam 10 yıl boyunca geçerlidir. 10 yıl sonunda EKB yenilenmelidir.

EKB NEDİR.jpg

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Almak İçin Mantolama-Yalıtım Yaptırmak Zorunlu Mu?

EKB almak için mantolama yaptırmak zorunlu değildir. Mantolaması olmayan binalar da EKB alabilir. Ancak mantolama yaptırmak binanızın verimliliğini, dolayısıyla enerji kimlik belgesi sınıfını yükseltecektir.

dik1.jpg